Cilj časa je utvrđivanje i proširivanje znanja iz gramatike, uočavanje jezičkih zakonitosti, uočavanje atributa u rečenici.
ishodi: učenik će biti sposoban da u tekstovima uoči i imenuje atribut, razumije i objasni njegovu funkciju.
Uvodni dio časa
Podsetiću učenike na vrstu i službu riječi u rečenicama.
Kroz primjere sa slajdova obnovićemo priloške odredbe za mjesto, vrijeme i način vršenja radnje. Istaći ću da su one glagolski dodaci i da i imenice imaju dodatke.
Kroz rešavanje ukrštenice saznaju naziv imenskog dodatka ATRIBUT.
Time je najavljena nastavna jedinica.
Centraralni dio časa
Na slajdu će se pojaviti prosta rečenica . Imenicu u službi subjekta bliže određujemo dodavanjem pridjeva, zamjenica i brojeva. Ističem da su te riječi dodaci imenici i da se taj dodatak koji bliže određuje imenicu zove ATRIBUT. Na slajdu će se pojaviti da službu atributa najčešće vrše pridjevi, a mogu vršiti i zamjenice, brojevi i imenice.
Da atributi ne stoje samo uz imenicu biće prikazano sljedećim primjerom.
Učenici iz odlomka ,,Aska i vuk uočavaju atribute.
upozorit ću da ne smiju miješati pridjeve u službi atributa sa pridjevima u službi imenskog predikata, zatim atribute sa priloškim odredbama. Pokazat ću razlike na primjerima, a nakon toga će oni imati isti zadatak.
Završni dio časa
Ukratko ću obnoviti šta su na ovom času naučili.
Domaći zadatak:
Strana 68,69 u ,,Nastavnim listovima
zlike na primjerima, a nakon toga će oni imati isti zadatak.
YouTube i Sandžak televizija
linkovi sa YouTube-a
Nastavni listovi za četvrti razred, Gramatika bosanskoga jezika od Dževada Jahića
Родитеља
Svakodnevno su me bodrili i vjerovali u mene.
Prednosti su te što sam u toku časa mogla izmijeniti dio kojim nisam bila zadovoljna, prije nego što se emituje. Poteškoće se ogledaju u nedostatku povratne informacije od strane učenika u toku realizacije časa.
Prednosti se ogledaju u mogućnosti učenika da čas mogu odgledati više puta. Nedostatak je taj što ne mogu u toku časa iznijeti svoje mišljenje, a da to mišljenje mogu čuti učiteljica i drugari.
Želim da kažem da sam ovim vidom nastave stekla veći ugled i spoznala kod sebe nove sposobnosti.