U Srbiji trenutno posluje oko 110.000 preduzetnika u paušalnom režimu, što je više od 30% svih privrednih subjekata – računajući i preduzetnike i privredna društva. Posmatrano po delatnostima, najviše je paušalaca taksista (12.458), zatim slede pravni poslovi (10.028), frizeri (7.436), programeri (6.820), i konsultanti (5.357).
Nešto manje od polovine svih preduzetnika su u paušalnom režimu oporezivanja, a ostali su u režimu vođenja poslovnih knjiga, odnosno lične zarade; i pored toga, više javnih prihoda (poreza i doprinosa) se naplati od preduzetnika paušalaca nego od onih koji su u drugim režimima oporezivanja.
Sa nivoom od preko 30%, nezaposlenost kod mladih u Srbiji je među najvećima u Evropi. U isto vreme, samo oko 7% mladih kod nas ima status poslodavca ili inokosno zaposlenih. Ovakvo stanje je, između ostalog, posledica i teškoća vezanih za status preduzetnika u našoj zemlji.
Postojeći sistem paušalnog oporezivanja opterećuje i preduzetnike i poreske službenike nepotrebnim administriranjem, dok s druge strane donosi nepredvidivost troškova poslovanja i ostavlja prostor za zloupotrebe. Kao najčešće prepreke za poslovanje paušalci navode sledeće probleme:
Neka od mogućih rešenja, odnosno potencijalnih tema za diskusiju su:
Pokretač dijaloga o unapređenju sistema paušalnog oporezivanja je Udruženje za razvoj preduzetništva (URP), neprofitna organizacija koju su 2013. godine u Nišu osnovali preduzetnici i pojedinci koji žele da pokrenu sopstveni posao, u saradnji sa nevladinom organizacijom ENECA i uz podršku Ministarstva privrede. Udruženje okuplja više od 200 članova sa ciljem razvoja preduzetništva, podsticanja preduzetničkog duha i kreiranja boljeg poslovnog okruženja.